MHSIBCA

Michigan High School Interscholastic Bowling Coaches Association

Member List

MHSIBCA COACH MEMBERSHIP LIST

Coaches must be a member of MHSIBCA by February 10, 2020 in order for athletes to be eligible for MHSIBCA awards!

Email Bob Tubbs with questions regarding membership.

Coaches that are paid for the 2019-2020 season are listed below. Please be patient as it may take multiple weeks for your application to be processed and posted below.

Listed alphabetically by coaches’ last name

LAST FIRST SCHOOL
1 ABBEY MICHAEL VANDERCOOK LAKE
2 ADELMAN MEREDITH SAGINAW NOUVEL
3 ALEXANDER ALEXIS HANOVER HORTON
4 ALLEN HANNAH BRANDON
5 ANDERSON DWAYNE NORTH FARMINGTON
6 ARNOLDI RON WALLED LAKE
7 BACIGAL ELIZABETH NORTHVILLE
8 BACON RON MONA SHORES
9 BALL SHARON COLOMA
10 BALLARD PAUL CARMEN AINSWORTH
11 BATKA BRAD GRAND HAVEN
12 BAUER JUDY BAY CITY ALL SAINTS
13 BAUM JEREMY ZEELAND EAST/WEST
14 BEACHUM LAURA DETROIT COUNTRY DAY
15 BEALS TOM PARCHMENT
16 BEAMAN BRIAN NAPOLEON
17 BEATTIE SHARI AUSTIN CATHOLIC
18 BEATY ROGER HENRY FORD II
19 BECKWITH JEFFREY FLINT
20 BELLGRAPH PAUL ROCKFORD
21 BERSTEIN JOSEPH FRANKEL JEWISH AEMY
22 BLENTINGER MARK SCHOOLCRAFT
23 BOTTRALL ERIC WAYLAND UNION
24 BRECKNER CHRIS L’ANSE CRUISE
25 BREWER ROBERT HARTLAND
26 BRODE MORGAN KEARSLEY
27 BROMBERG KRISTA BAY CITY CENTRAL
28 BROWN BETHANY GAYLORD
29 BROWN SAM BAY CITY WESTERN
30 BROWN SHERRI BAY CITY WESTERN
31 BRUBAKER KARL CANTON
32 BRUCE BILL HOWELL
33 BRUNNER KARRIE GOBLES
34 BRYCE DENNIS BIRCH RUN
35 BUCK ADAM KENOWA HILLS
36 BUSCH MICHAEL WATERFORD KETTERING
37 CABILDO RALPH WESTLAND JOHN GLENN
38 CAMPBELL DANIEL IMLAY CITY
39 CARTNER LISA HOLLY
40 CASTIGLIONE SALVATORE STERLING HGTS STEVENSON
41 CHILDS JOSEPH HANOVER HORTON
42 COLLINS LARRY NEW BOSTON
43 CONWAY CASEY LIVONIA CHURCHILL
44 COONEY COURTNEY GENESEE
45 COOPER CHERYL THORNAPPLE KELLOGG
46 CORNETTE MIKE YPSILANTI LINCOLN
47 CRABTREE ANTHONY VANDERCOOK LAKE
48 CRAWFORD KENT GLADWIN
49 CRESCENTI DENNIS MACOMB L’ANSE CRUISE NORTH
50 CURTIS* SCOTT REESE
51 DAVIS BRYAN DAVISON
52 DAVIS RACHEL BRANDON
53 DECKER GREGG WARREN MOTT
54 DELEON RAMON COMSTOCK
55 DELONG* JIM LAKE SHORE
56 DINGO KELLI CLARE
57 DISCENNA JOHN WARREN MOTT
58 DIVERT DAWN MILAN
59 DODICK RICK BAY CITY WESTERN
60 DOROW SARAH MARIAN
61 DRISCOLL DARIN MACOMB L’ANSE CRUISE NORTH
62 DYER DEREK BYRON CENTER
63 DYER WALTER BYRON CENTER
64 ELMER THOMAS FREMONT
65 ENGSTER ARNOLD WHITTEMORE PRESCOTT
66 FABUS MATT OVID-ELSIE
67 FABUS MATT OVID-ELSIE
68 FAUPEL MARK ST. CHARLES
69 FELARCA SAM ANCHOR BAY
70 FINN DEBRA ROMEO
71 FLOWERS DARRIN U OF D JESUIT
72 FRANCIS BILL COLEMAN
73 FRESKE RICHARD STURGIS
74 GAMBLE WILLIAM ALLEN PARK
75 GEML CRAIG WARREN WOODS TOWER
76 GERMAIN DAMIEN RICHMOND
77 GORSKI JEANINE ROMEO
78 GREENLEAF EDDIE CHELSEA
79 GUIGAR JOHN BAD AXE
80 HAGOOD MATTHEW SALINE
81 HAHN KATHIE SALEM
82 HAMLIN STEVE PETOSKEY
83 HANNERS* GRANT FENTON
84 HANSON ROBERT WATERFORD MOTT
85 HEICHEL DON LAPEER
86 HEJKA DANIEL LIVONIA FRANKLIN
87 HERMANI DENNIS FARMINGTON
88 HILL BEN MARSHALL
89 HINDS RICKIE PENNFIELD
90 HOLLAND JAMES HENRY FORD II
91 HOLLIS ANGELA WATTERFORD KETTERING
92 HOOD CRAIG UTICA
93 HOYT KYLE HASTINGS
94 HUTCHINGS* SUE MARSHALL
95 HUTCHINSON STAN HILLSDALE
96 JABLONSKI JOSHUA CABRINI
97 JACKSON MYRON CARO
98 JACKSON TIM CEDAR SPRINGS
99 JACKSON MICHELLE FLAT ROCK (CO)
100 JAEGER JUDY MARIAN
101 JEREMY* JURVELIN FLUSHING
102 JEURINK TODD UNITY CHRISTIAN
103 JURCAK ALLISON HOLLY
104 KAMMERZALL HERMAN HARBOR BEACH
105 KAUTZ FRED CROSWELL LEXINGTON
106 KIPP TYLER PENNFIELD
107 KISTLER ERIC WHITE PIGEON
108 KLUKOWSKI HAROLD NORTHVIEW
109 KMIOTEK ANTHONY FLAT ROCK
110 KOPCZYK JON L’ANCE CREUSE
111 KOWALSKI* DAVID BANGOR JOHN GLENN
112 KROLAK JUSTIN WOODHAVEN
113 KRUEGER KEITH HEMLOCK
114 KRUEGER RON FRANKENMUTH
115 LABUDDE KEVIN STERLING HEIGHTS
116 LABUT MICHAEL WOODHAVEN
117 LAFNEAR CLAUDE JR OXFORD
118 LANG JAY DE LA SALLE
119 LANGLOIS GARY WHITEHALL
120 LARABEE ROBERT MUSKEGON ORCHARD VIEW
121 LAST FIRST SCHOOL
122 LOBDELL GERRY JACKSON NORTHWEST
123 LOVETT WENDY OTSEGO
124 LYSZCZYK JOHN CLIO
125 MACKOWIAK PAT MACOMB L’ANSE CRUISE NORTH
126 MANOR JOSEPH DEWITT
127 MARCON PAUL DEARBORN
128 MAURER BECKY DUNDEE
129 MAZZELLA ANTHONY CHURCHILL
130 MCCLOSKEY JOSHUA CARLETON/AIRPORT
131 MCKENZIE CRAIG MARINE CITY
132 MCRAE SCOTT SAGINAW NOUVEL
133 MEDLEY JR RANDY ARMADA
134 MICHALSKI JAMES BAY CITY CENTRAL
135 MIKE JOHN BAD AXE
136 MILKS ROBERT ST LOUIS
137 MILLER ALLEN TAWAS AREA
138 MILLER DAVID COUSINO
139 MILLER KIMBERLY TAWAS AREA
140 MOLINARO MATTHEW JONESVILLE
141 MORGAN SCOTT YPSILANTI LINCOLN
142 MROZINSKI BRADLEY CARROLLTON
143 MURPHY KELLY LIVONIA FRANKLIN
144 MYERS JAMES VICKSBURG
145 NICOLSON RICHARD PLYMOUTH
146 NUGENT* MATTHEW CATHOLIC CENTRAL
147 NUNN TIMOTHY CARMAN-AINSWORTH
148 O’DELL PATRICK HOPKINS
149 O’NEILL DENNIS LAKE ORION
150 ODDI THOMAS WESTLAND JOHN GLENN
151 OLERICH J R WATERFORD KETTERING
152 ORLIKOWSKI BARB SPARTA
153 OUELLETTE MARK BAY CITY JOHN GLENN
154 OWENS-JIMENEZ BERTA SAGINAW HERITAGE
155 PARADISE JAMES PINCKEY
156 PATTERSON WILLIAM RIVERVIEW
157 PELC RON WHITE LAKE LAKELAND
158 PESICKA EMELIE WHITEHALL
159 PHILLIPS AARON TRAVERSE CITY WEST
160 PHILLIPS DALE ADRIAN
161 PIKE PATIENCE BATTLE CREEK CENTRAL
162 PILLETTE ERIC MONROE
163 PLOOF ROBERT FLINT KEARSLEY
164 PLOUCHA NICHOLAS DEVINE DHILD
165 POWELL AL SPARTA
166 PRICE PAUL DAKOTA
167 PROKOPEC JOHN GRANDHAVEN
168 QUINN WENDELL POWERS CATHOLIC
169 RADTKE ANDREW TRAVERSE CITY CHRISTIAN
170 RAYMOR GERALD SOUTH LYON EAST
171 REEBER MICHAEL EASTPOINTE
172 REGNEIR* JOSH HOLT
173 REGNIER* ALEXIS HOLT
174 RHODES DEANNA HASTINGS
175 RICHARD KEN TECUMSEH
176 RICHMOND MARYANN SOUTH HAVEN
177 RIEGER GEORGE HOUGHTON LAKE
178 RIEGER GEORGE HOUGHTON LAKE
179 RINGROSE FRED SOUTH LYON
180 RISHEL JEFFREY SALINE
181 ROACH* MICHAEL PENNFIELD
182 ROBINSON EXIE SAGINAW HERITAGE
183 RODRIGUEZ DAVID JACKSON
184 RUGGLES PAUL KEARSLEY
185 RUOFF II JERRY PENNFIELD
186 RUTLEDGE BART KEARSLEY
187 SCHERER ALLISON COLDWATER
188 SCHICHTEL CASEY HUDSONVILLE
189 SCHNEIDER MICHAEL PORTAGE NORTHERN
190 SCHNEIDER WALLACE ITHACA
191 SCILLION DAVID TROY
192 SEALS LAMONT NORTH FARMINGTON
193 SEVERS JOHN BIRCH RUN
194 SHUTE KEVIN KEARSLEY
195 SLAGTER CHRIS JENISON
196 SNIDER JOHN UTICA EISENHOWSER
197 SPAHR* SCOTT STURGIS
198 STAMM TROY SWARTZ CREEK
199 STERN SETH MILFORD
200 STEWART FRED MUSKEGON OAKRIDGE
201 STILLWAGON PENNY OWOSSO
202 STIRN CHRIS CHIPPEWA HILLS
203 STOCKTON* TOM STEVENSON
204 SWINEHART RILEY KENOWA HILLS
205 SYROMI THOMAS BENDLE
206 TAYLOR ANDREW HASLETT
207 TERRILL TREVOR MIDLAND
208 TESNER JIM ESSEXVILLE
209 THAYER* SUZY LUMEU CHRISTI
210 THOMSON MICHAEL ALLEN PARK
211 TISLER KYLE WARREN WOODS
212 TOLFREE JIM THREE RIVERS
213 TRECHA TOM OWOSSO
214 TREECE MICHAEL CHIPPEWA VALLEY (CO)
215 TUBBS* ROBERT DAVISON
216 TURK ROGER CLARKSTON
217 TYLER MARK DEARBORN EDSEL FORD
218 TYLER MARTHA (MARTY) PARMA WESTERN
219 ULMER JODY MARSHALL
220 VANDONGEN JON MERIDIAN EARLY COLLEGE
221 VILLASURDA GREG LAKE SHORE
222 VREELAND SHARON TRAVERSE CITY CENTRAL
223 WALLING CARYL NEW LOTHROP
224 WALZ FRED HOLLY
225 WARREN THERESE YALE
226 WHEELER MATTHEW POWERS CATHOLIC
227 WHITFORD JOE PORTLAND
228 WIGNER ERIC TECUMSEH
229 WILL KIM MARYSVILLE
230 WILLBUR JENNIFER WALLED LAKE
231 WILLIAMS GORDAN SANDUSKY
232 WISE AARON BRECKENRIDGE
233 WITTENBERG WILLIAM ROSEVILLE
234 WOOD DENISE FOWLERVILLE
235 WOOD DENISE FOWLERVILLE
236 WRATHELL ROGER SANDUSKY
237 WYERS JEFF GRASS LAKE
238 YANIK SHERI NOTRE DAME PREP
239 YEARLING RICHARD COLDWATER
240 ZLATOS JANIE CARLETON/AIRPORT
241 ZUWALA SHELLEY GOODRICH


The names listed above are applications that were received and processed by 1/13/20.

MHSIBCA © 2016 Frontier Theme